Answer:
0.1 M
Explanation:
The overall balanced reaction equation for the process is;
IO3^- (aq)+ 6H^+(aq) + 6S2O3^2-(aq) → I-(aq) + 3S4O6^2-(aq) + 3H2O(l)
Generally, we must note that;
1 mol of IO3^- require 6 moles of S2O3^2-
Thus;
n (iodate) = n(thiosulfate)/6
C(iodate) x V(iodate) = C(thiosulfate) x V(thiosulfate)/6
Concentration of iodate C(iodate)= 0.0100 M
Volume of iodate= V(iodate)= 26.34 ml
Concentration of thiosulphate= C(thiosulfate)= the unknown
Volume of thiosulphate=V(thiosulfate)= 15.51 ml
Hence;
C(iodate) x V(iodate) × 6/V(thiosulfate) = C(thiosulfate)
0.0100 M × 26.34 ml × 6/15.51 ml = 0.1 M
Answer:
The product of reduction of glucose is sorbitol
The side effects caused by too much sorbitol consumption include: Diarrhea, Nausea, stomach discomfort
Explanation:
Please find attached the reaction of glucose with NADPH to produce sorbitol
Answer:
C: The shape of the pebbles is a result of weathering and deposition
Explanation:
For the several pebbles to have a rounded shape and smooth to the touch, it will undergo weathering and deposition. This is because weathering involves breaking down of rocks and creating new sediments. This weathering could be either chemical weathering or physical weathering where Chemical weathering is the decomposition of rocks which are caused by chemical reactions and which result in formation of new compound while physical weathering is the breakdown of rocks into smaller pieces. On the other hand, deposition occurs when the agents of erosion such as wind or water deposit sediments from one spot to another which in turn changes the shape of the land.
Thus, the shape of the pebbles are as a result weathering of the parent rocks and from deposition.
Answer:
Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Explanation:
The equilibriums that take place are:
Cu⁺² + 2OH⁻ ↔ Cu(OH)₂(s) ksp = 2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
Co⁺² + 2OH⁻ ↔ Co(OH)₂(s) ksp = 1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
Keep in mind that <em>the concentration of each ion is halved </em>because of the dilution when mixing the solutions.
For Cu⁺²:
2.2x10⁻²⁰ = [Cu⁺²]*[OH⁻]²
2.2x10⁻²⁰ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
For Co⁺²:
1.3x10⁻¹⁵ = [Co⁺²]*[OH⁻]²
1.3x10⁻¹⁵ = 0.25 M*[OH⁻]²
[OH⁻] = 7.21x10⁻⁸ M
<u>Because Copper requires less concentration of OH⁻ than Cobalt</u>, Cu(OH)₂ will precipitate first, with [OH⁻] = 2.97x10⁻¹⁰ M
Answer:
Solubility indicates the maximum amount of a substance that can be dissolved in a solvent at a given temperature. Such a solution is called saturated,it is calculated by dividing the mass of the compound by mass of the solvent then multiply by the molar concentration.
molar mass of solvent (Agl)= 107.8682 + 126.90447 = 234.77267g/mol
For 0.038M of Nal
molar mass of Nal compound= 22.99 + 126.90447 = 149.89447g/mol
solubility = [ 149.89447 / 234.77267] * 0.038 = 0.024
For 0.05M of AgNO3
molar mass of AgNO3 compound = 107.8682 + 14.01 + 3(16) = 169.8782g/mol
solubility = [169.8782 / 234.77267] * 0.05 = 0.036
For 0.025M of KI
molar mass of KI compound = 39.0983 + 253.8089 = 292.9072g/mol
solublity = [292.9072 / 234.77267] * 0.025 = 0.031
For 0.0125M of Lil
molar mass of Lil compound = 6.941 + 253.8089 = 260.7499g/mol
solubility = [260.7499 / 234.77267] * 0.0125 = 0.014
Therefore the solution with the highest solubility is 0.05M of AgNO3