<span> Mg(OH)2(s) + 2HCl(aq) yield MgCl2(aq) + 2H2O(l)
grams HCl required = (50.6 grams Mg(OH)2) * (1 mol Mg(OH)2 / 58.3197 grams Mg(OH)2) * (2 mol HCl / 1 mol Mg(OH)2) * (36.453 grams HCl / 1 mol HCl) = 63.26 grams HCl required
Since there are only 45.0 grams HCl, then HCl is the limiting reactant.
theoretical yield MgCl2 = (45.0 grams HCl) * (1 mol HCl / 36.453 grams HCl) * (1 mol MgCl2 / 2 mol HCl) * (95.211 grams MgCl2 / 1 mol MgCl2) = 58.6 grams MgCl2 </span>
Answer: D.Aluminium Oxide 0.10, Magnesium Oxide 0.50
Explanation:
Number of moles of NaOH= number of moles × volume
Number of moles= 100/1000 × 2 = 0.2 moles
Since;
2 moles of NaOH yield 1 mole of Al2O3
0.2 moles of NaOH will yield 0.2 × 1/2 = 0.1 moles of Al2O3.
Number of moles of HCl= 800/1000 × 2 = 1.6 moles
If 1 mole of Al2O3 requires 6 moles of HCl
0.1 moles of Al2O3 requires 0.1 × 6 = 0.6 moles of HCl.
Number of moles of HCl left after reaction with Al2O3 = 1.6- 0.6 = 1 mole
This leftover reacts with MgO
But;
1 mole of MgO reacts with 2 moles of HCl
x moles of MgO reacts with 1 mole of HCl
Thus; x= 0.5 moles of MgO
Here we have to choose the right option which tells the moles of CaCl₂ will react with 6.2 moles of AgNO₃ in the reaction
2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
6.2 moles of silver nitrate (AgNO₃) will react with B. 3.1 moles of calcium chloride (CaCl₂).
From the reaction: 2AgNO₃ + CaCl₂→ 2AgCl + Ca(NO₃)₂
Thus 2 moles of AgNO₃ reacts with 1 mole of CaCl₂
Henceforth, 6.2 moles of AgNO₃ reacts with
= 3.1 moles of CaCl₂.
1 mole of CaCl₂ reacts with 2 moles of AgNO₃. Thus-
A. 2.2 moles of CaCl₂ will react with 2.2×2 = 4.4 moles of AgNO₃.
C. 6.2 moles of CaCl₂ will reacts with 6.2×2 = 12.4 moles of AgNO₃.
D. 12.4 moles of CaCl₂ will reacts with 12.4 × 2 = 24.8 moles of AgNO₃
Thus the right answer is 6.2 moles of AgNO₃ will react with 3.1 moles of CaCl₂.
The given concentration of boric acid = 0.0500 M
Required volume of the solution = 2 L
Molarity is the moles of solute present per liter solution. So 0.0500 M boric acid has 0.0500 mol boric acid present in 1 L solution.
Calculating the moles of 0.0500 M boric acid present in 2 L solution:

Converting moles of boric acid to mass:

Therefore, 6.183 g boric acid when dissolved and made up to 2 L with distilled water gives 0.0500 M solution.
(2) polymerization. polymerization<span> is a process of reacting monomer molecules together in a chemical reaction to form polymer chains or three-dimensional networks.</span>