Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
10 molecules of water are needed.
Correct answer: a. releasing CO2 that dissolves and forms acid in the oceans
The fuels used in automobiles release gases like carbon dioxide, carbon monoxide, oxides of nitrogen and sulfur. Carbon dioxide when dissolved in water forms carbonic acid. So, when the usage of cars is high, these emissions of carbon-dioxide into the atmosphere increase and this leads to the lowering of pH of the oceans as the carbon dioxide present in higher amounts in to atmosphere diffuses into the oceanic waters and form carbonic acid which makes the ocean slightly acidic.

Answer:
The velocity of the particle is 2 m/s,
Explanation:
Kinetic energy is defined as energy of the body due to its motion. It is given by :

Where :
m = mass of the object
v = velocity of the object
We have , particle with mass m and its kinetic energy is twice its mass.




And unit of velocity are m/s , so the velocity of the particle is 2 m/s.
Answer: The reaction is not at equilibrium and will proceed to make more products to reach equilibrium.
Explanation:
Equilibrium constant is defined as the ratio of concentration of products to the concentration of reactants each raised to the power their stoichiometric ratios. It is expressed as
K is the constant of a certain reaction when it is in equilibrium, while Q is the reaction quotient of activities of products and reactants at any stage other than equilibrium of a reaction.
For the given chemical reaction:
The expression for
is written as:
Given :
= 54.8
Thus as
, the reaction will shift towards the right i.e. towards the product side.