C2H6O + O2 ---> C2H4O2 + H2O
using the molar masses:-
24+ 6 + 16 g of C2H6O produces 24 + 4 + 32 g C2H4O2 (theoretical)
46 g produces 60g
60 g C2H4O2 is produced from 46g C2H6O
1g . .................................46/60 g
700g ................................. (46/60) * 700 Theoretically
But as the yield is only 7.5%
the required amount is ((46/60) * 700 ) / 0.075 = 7155.56 g
= 7.156 kg to nearest gram. Answer
Answer : Chemicals A and B form an endothermic reaction, and chemicals C and D form an exothermic reaction.
Explanation :
Endothermic reaction : When the system absorb heat from the surrounding then the surrounding become cool.
Exothermic reaction : when the system releases heat into the surrounding then the surrounding become hot.
According to the question,
when we mixed chemical A and chemical B together in a test tube to form chemical C, the mixture become cool. This means that the system is absorbing heat from the surrounding and thus the reaction is called a endothermic reaction.
And when we added chemical D in chemical C, the new mixture becomes hot and explodes. This means that the system is releasing heat into the surrounding and thus the reaction is called as exothermic reaction.
Answer:
4.8 h
Explanation:
The meal contains 53.0 grams of fat. If fat provides 38 kJ/g, the energy supplied is:
53.0 g × 38 kJ/g = 2.0 × 10³ kJ
The meal contains 38.0 grams of protein. If protein provides 17 kJ/g, the energy supplied is:
38.0 g × 17 kJ/g = 6.5 × 10² kJ
The meal contains 152 grams of carbohydrate. If carbohydrate provides 17 kJ/g, the energy supplied is:
152 g × 17 kJ/g = 2.6 × 10³ kJ
The total energy supplied is:
2.0 × 10³ kJ + 6.5 × 10² kJ + 2.6 × 10³ kJ = 5.3 × 10³ kJ
Swimming burns 1100.0 kJ/hour. The time required to burn 5.3 × 10³ kJ is:
5.3 × 10³ kJ × (1 h/1100.0 kJ) = 4.8 h
Answer:
Solid to liquid
Explanation:
Entropy is a state of randomness or disorderliness of the particles of a system. Some part of the heat energy of a system is related to the state of disorder or randomness of the particles of the system.
The entropic level of a system depends on two of major factors:
1. Temperature: Entropy increases with temperature rise due to the fact that the randomness of the particles of a system increases at a higher temperature.
2. Physical state of matter: The increasing order of entropy is:
Solid < Liquid < Gas
Gases are the most disordered and have the highest entropy. In moving from solid to liquid to gas, entropy of a system would increase.
N=3.5 mol
c=3.5 mol/L
n=cv
v=n/c
v=3.5/3.5=1.0 L
A) 1.0 liter of solution