Answer : The molarity of solution is, 1.00 M
Explanation : Given,
Moles of
= 0.500 mol
Volume of solution = 0.500 L
Molarity : It is defined as the number of moles of solute present in one liter of volume of solution.
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get:

Therefore, the molarity of solution is, 1.00 M
Answer:
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
Less than the concentration of Pb2+(aq) in the solution in part ( a )
Explanation:
From the question:
A)
We assume that s to be the solubility of PbI₂.
The equation of the reaction is given as :
PbI₂(s) ⇌ Pb²⁺(aq) + 2I⁻(aq); Ksp = 7 × 10⁻⁹
[Pb²⁺] = s
Then [I⁻] = 2s
![K_{sp} =\text{[Pb$^{2+}$][I$^{-}$]}^{2} = s\times (2s)^{2} = 4s^{3}\\s^{3} = \dfrac{K_{sp}}{4}\\\\s =\mathbf{ \sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}\\\\\text{The mathematical expressionthat can be used to determine the value of }\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BPb%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%5BI%24%5E%7B-%7D%24%5D%7D%5E%7B2%7D%20%3D%20s%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%204s%5E%7B3%7D%5C%5Cs%5E%7B3%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%5Cmathbf%7B%20%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D%5C%5C%5C%5C%5Ctext%7BThe%20mathematical%20expressionthat%20can%20be%20used%20to%20determine%20the%20value%20of%20%20%7D%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
B)
The Concentration of Pb²⁺ in water is calculated as :
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{7*10^{-9}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7B7%2A10%5E%7B-9%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s} =\sqrt[3]{1.75*10^{-9}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%7D%20%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B1.75%2A10%5E%7B-9%7D%7D)

The Concentration of Pb²⁺ in 1.0 mol·L⁻¹ NaI




The equilibrium constant:
![K_{sp} =[Pb^{2+}}][I^-]^2 \\ \\ K_{sp} = s*(1.0*2s)^2 =7*1.0^{-9} \\ \\ s = 7*10^{-9} \ \ m/L](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5BPb%5E%7B2%2B%7D%7D%5D%5BI%5E-%5D%5E2%20%5C%5C%20%5C%5C%20K_%7Bsp%7D%20%3D%20s%2A%281.0%2A2s%29%5E2%20%3D7%2A1.0%5E%7B-9%7D%20%5C%5C%20%5C%5C%20s%20%3D%207%2A10%5E%7B-9%7D%20%5C%20%5C%20%20m%2FL)
It is now clear that maximum possible concentration of Pb²⁺ in the solution is less than that in the solution in part (A). This happens due to the common ion effect. The added iodide ion forces the position of equilibrium to shift to the left, reducing the concentration of Pb²⁺.
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL
Vanillin is the common name for 4-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyde.
See attached figure for the structure.
Vanillin have 3 functional groups:
1) aldehyde group: R-HC=O, in which the carbon is double bonded to oxygen
2) phenolic hydroxide group: R-OH, were the hydroxyl group is bounded to a carbon from the benzene ring
3) ether group: R-O-R, were hydrogen is bounded through sigma bonds to carbons
Now for the hybridization we have:
The carbon atoms involved in the benzene ring and the red carbon atom (from the aldehyde group) have a <u>sp²</u> hybridization because they are involved in double bonds.
The carbon atom from the methoxy group (R-O-CH₃) and the blue oxygen's have a <u>sp³</u> hybridization because they are involved only in single bonds.
Answer:
C : t-BuOMe
Explanation:
The tert -butanol is a tertiary alcohol and when chloride ion attacks the carbocation, it forms t-BuCl.
The reaction of tert-butyl chloride or t-BuCl ((CH3)3C−Cl) with methanol and MeOH (CH3−OH) gives the product tert-Butyl methyl ether or t-BuOMe (CH3)3C−OCH3:
(CH3)3C−Cl + CH3−OH => (CH3)3C−OCH3 + HCl
Hence, the correct asnwer is C : t-BuOMe