Answer:
1.6 L is the volume of NaOH that has reacted
Explanation:
The balanced reaction is:
H₂SO₄ + 2NaOH → Na₂SO₄ + 2H₂O
This is a neutralization reaction between a strong acid and a strong base. The products are the correspond salt and water.
We propose this rule of three:
1 mol of sulfuric acid needs 2 mol of NaOH to react to react
Then, 2.4 moles of H₂SO₄ will react with (2.4 . 2) / 1 = 4.8 moles of NaOH
As molarity is 3M, we can determine the volume of our solution
Molarity (M) = mol / volume(L) → Volume(L) = mol / Molarity
Volume(L) = 4.8 mol / 3 M = 1.6 L
Answer:
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ and HCO₃⁻/CO₃²⁻
Explanation:
An acid is a proton donor; a base is a proton acceptor.
Thus, H₃PO₄ is the acid, because it donates a proton to the carbonate ion.
CO₃²⁻ is the base, because it accepts a proton from the phosphoric acid.
The conjugate base is what's left after the acid has given up its proton.
The conjugate acid is what's formed when the base has accepted a proton.
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ make one conjugate acid/base pair, and HCO₃⁻/CO₃²⁻ are the other conjugate acid/base pair.
H₃PO₄ + CO₃²⁻ ⇌ H₂PO₄⁻ + HCO₃⁻
acid base conj. conj.
base acid
Answer:
False. It should read that both plant and animal species are in danger of extinction, and climate change can destroy habitats.
Explanation:
Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%