Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
Answer:
The answer is

Explanation:
The percentage error of a certain measurement can be found by using the formula

From the question
actual mass = 6.25 g
error = 6.25 - 6 = 0.25
So we have

We have the final answer as
<h3>4 %</h3>
Hope this helps you
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Earthworms influence (and benefit) the soil ecosystem in a number of ways: Recycling organic material: Earthworms, along with bacteria and fungi, decompose organic material. ... Improving soil structure: Earthworm burrows alter the physical structure of the soil. They open up small spaces, known as pores, within the soil.
The organic compound retinal binds with opsin and forms rhodopsin. Retinal is part of the molecule that is responsible for its color. This part is called chromophore. On the other hand, opsins are the proteins in photoreceptor cells. Retinal bounds with these opsins and forms rhodopsin: the basis of the human vision. Rhodopsin is also a protein.It is the pigment in the retinas of humans and animals.