KE = mv2
2
KE = ? J
m = 1.5 kg
v = 55 m/s
KE = 1.5 kg x (55 m/s)2
2
KE = 2,268.75 J
Answer: I believe/don't believe hummingbirds are attracted to the color red because ... (Enter your reasons)
Explanation:
Hypothesis are always different, up to you to choose believe or not believe depending on your position.
:) Hope this helped.
1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
I am attempting the problem for phosphonium Ion rather than its chloride salt. The chemical equation is shown below along with molar masses in mg.
First of all we will calculate the amounts of reactants required for the synthesis of 220 mg of phophonium ion. Calculations for both reactants is as follow,
For
Benzyl chloride,

=

Solving for X,
X =

X = 78.79 mg
For PPh₃:

=

Solving for X,
X =

X = 163.27 mg
Now, Assuming these values as for 95 % conversion, we can calculate 100 % yield as follow,
when

=

Solving for X,
X =

= 231.57 mg
Now, calculate reactants mass with respect to 231.57 mg
when

=

Solving for ,
X =

=
82.93 mg of Benzyl chloride
when

=

Solving for ,
X =

=
171.85 mg of PPh3
So, reaction was started with reacting
82.93 mg of Benzyl Chloride and
171.85 mg of Triphenyl Phosphine.