Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml
Atomic number = protons
Protons = P Electrons = E P = E
Atomic mass = Neutrons + Protons
Atomic number = atomic mass = neutrons
P = E
AM - AN = N
Example:
Calcium = 20 Protons 20P = 20E
Atomic mass - atomic number = neutrons :)
Answer:
Explanation:
N₂ + 3H₂ = 2 NH₃
1 vol 2 vol
786 liters 1572 liters
786 liters of dinitrogen will result in the production of 1572 liters of ammonia
volume of ammonia V₁ = 1572 liters
temperature T₁ = 222 + 273 = 495 K
pressure = .35 atm
We shall find this volume at NTP
volume V₂ = ?
pressure = 1 atm
temperature T₂ = 273


liter .
mol weight of ammonia = 17
At NTP mass of 22.4 liter of ammonia will have mass of 17 gm
mass of 303.44 liter of ammonia will be equal to (303.44 x 17) / 22.4 gm
= 230.28 gm
=.23 kg / sec .
Rate of production of ammonia = .23 kg /s .
<span>Sugar is not soluble in Oil so it coagulated when Joyce added sugar to oil.
But sugar is soluble in water so when Joyce added water in the mixture of OIl and Sugar and then shaked it the sugar dissolved in the water.Leaving no traces behind.As Oil is hydrophobic it doesn't mix with water instead it floats on top.So by using the solubility of sugar in water Joyce separated sugar from oil</span>