Answer : The density of an object is, 
Solution : Given,
Mass of an object = 60 g
Volume of an object = 
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the density of an object.

Therefore, the density of an object is, 
Answer:
Minimizes heat transfer
Explanation:
To keep my lunch from getting cold at the beach, a material the minimizes heat transfer will be the most desirable.
- Such material should be modified to prevent had transfer by convection, conduction and radiation.
- This kind of material is desirable because heat generally flows from a place of high amount to that of low amount.
- Since the food will mostly have a temperature higher than the ambient one, it is expected that heat will flow away from the food to the environment.
- This will make the food cold.
- If such heat transfer is prevented, then, the food will remain hot.
Answer:
Explanation:
No of molecules = 3.612*10(24)
Avogadro's number = 6.022*10(23)
no of moles = No of molecules/Avogadro's number
No of moles =3.612*10(24)/6.022*10(23)
No of moles = 6mol
The model would look something like the image below.
There would be a <em>central nucleus</em> containing <em>20 protons</em> and <em>20 neutrons</em>.
Surrounding the nucleus would be four concentric rings (energy levels) containing <em>20 electron</em>s.
Going out from the nucleus, the number of electrons in each ring would
be <em>2, 8, 8, 2</em>.
Answer:
The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg
Explanation:
Dalton's Law is a gas law that relates the partial pressures of the gases in a mixture. This law says that the pressure of a gas mixture is equal to the sum of the partial pressures of all the gases present.
In this case:
Ptotal=Pnitrogen + Poxygen + Pcarbondioxide
You know that:
- Ptotal= 0.998 atm
- Pnitrogen= 0.770 atm
- Poxygen= 0.198 atm
- Pcarbondioxide= ?
Replacing:
0.998 atm=0.770 atm + 0.198 atm + Pcarbondioxide
Solving:
Pcarbondioxide= 0.998 atm - 0.770 atm - 0.198 atm
Pcarbondioxide= 0.03 atm
Now you apply the following rule of three: if 1 atm equals 760 mmHg, 0.03 atm how many mmHg equals?

Pcarbondioxide= 22.8 mmHg
<u><em>The partial pressure of carbon dioxide is 22.8 mmHg</em></u>