Answer:
483.27 minutes
Explanation:
using second faradays law of electrolysis
Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
Answer: reflected, clouds, greenhouse effect.
Explanation:
Sunlight can be absorbed, reflected , or scattered before it reaches Earth’s surface. About 30 percent of sunlight hits Earth directly, and 22 percent is filtered through clouds . Dust particles scatter short wavelengths, which causes the sky to appear blue. Earth radiates heat into the atmosphere, which traps the heat in gases, causing the greenhouse effect.
Answer:
Net ionic equation for the reaction between MgCl₂ and NaOH in water:
.
Net ionic equation for the reaction between MgSO₄ and BaCl₂ in water:
.
Explanation:
Start by finding the chemical equations for each reaction:
MgCl₂ reacts with NaOH to form Mg(OH)₂ and NaCl. This reaction is a double decomposition reaction (a.k.a. double replacement reaction, salt metathesis reaction.) This reaction is feasible because one of the products, Mg(OH)₂, is weakly soluble in water and exists as a solid precipitate.
.
MgSO₄ reacts with BaCl₂ in a double decomposition reaction to produce BaSO₄ and MgCl₂. Similarly, the solid product BaSO₄ makes this reaction is feasible.
.
How to rewrite a chemical equation to produce a net ionic equation?
- Rewrite all reactants and products that ionizes completely in the solution as ions.
- Eliminate ions that exist on both sides of the equation to produce a net ionic equation.
Typical classes of chemicals that ionize completely in water:
- Soluble salts,
- Strong acids, and
- Strong bases.
Keep the formula of salts that are not soluble in water, weak acids, weak bases, and water unchanged.
Take the first reaction as an example, note the coefficients:
- MgCl₂ is a salt and is soluble in water. Each unit of MgCl₂ can be written as
and
. - NaOH is a strong base. Each unit of NaOH can be written as
and
. - Mg(OH)₂ is a weak base and should not be written.
- NaCl is a salt and is soluble in water. Each unit of NaCl can be written as
and
.
.
Ions on both sides of the equation:
, and
.
Add the state symbols:
.
For the second reaction:
.
.
.
Answer:
9.1
Explanation:
Step 1: Calculate the basic dissociation constant of propionate ion (Kb)
Sodium propionate is a strong electrolyte that dissociates according to the following equation.
NaC₃H₅O₂ ⇒ Na⁺ + C₃H₅O₂⁻
Propionate is the conjugate base of propionic acid according to the following equation.
C₃H₅O₂⁻ + H₂O ⇄ HC₃H₅O₂ + OH⁻
We can calculate Kb for propionate using the following expression.
Ka × Kb = Kw
Kb = Kw/Ka = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.3 × 10⁻⁵ = 7.7 × 10⁻¹⁰
Step 2: Calculate the concentration of OH⁻
The concentration of the base (Cb) is 0.24 M. We can calculate [OH⁻] using the following expression.
[OH⁻] = √(Kb × Cb) = √(7.7 × 10⁻¹⁰ × 0.24) = 1.4 × 10⁻⁵ M
Step 3: Calculate the concentration of H⁺
We will use the following expression.
Kw = [H⁺] × [OH⁻]
[H⁺] = Kw/[OH⁻] = 1.0 × 10⁻¹⁴/1.4 × 10⁻⁵ = 7.1 × 10⁻¹⁰ M
Step 4: Calculate the pH of the solution
We will use the definition of pH.
pH = -log [H⁺] = -log 7.1 × 10⁻¹⁰ = 9.1