Answer:
72.67g of B
Explanation:
The reaction of B₂O₃ to produce boron (B), is:
B₂O₃ → 3/2O₂ + 2B
<em>That means B₂O₃ produce 2 moles of boron</em>
Molar mass of B₂O₃ is 69.62g/mol. 234g of B₂O₃ contains:
234g B₂O₃ ₓ (1mol / 69.62g) = 3.361 moles of B₂O₃.
As 1 mole of B₂O₃ produce 2 moles of B, Moles of B that can be produced from B₂O₃ is:
3.361mol B₂O₃ ₓ 2 = <em>6.722 moles of B</em>.
As molar mass of B is 10.811g/mol. Thus mass of B that can be produced is:
6.722mol B ₓ (10.811g / mol) = <em>72.67g of B</em>
Answer:
1. observations
2. hypothesis
3. experimentation
Explanation:
Observations are made, Hypothesies are formed from observations, and experimnets help alter and comfirm hypothesis.
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer:

Explanation:
Given:
For a school event, 1/6 of the athletic field is reserved for the fifth -grade classes and the reserved part of the field is divided equally among the 4 fifth grade classes in the school.
To find: fraction of the whole athletic field reserved for each fifth class
Solution:
Fraction of the whole athletic field reserved for four fifth classes = 
So, fraction of the whole athletic field reserved for each fifth class = 
The temperature that would the volume of a gas be 0.550l if it had a volume of 0.432 L at -20.0 c is calculated using the Charles law formula
that is v1/T1=V2/T2
V1=0.550 l
t1=?
T2= -20 c +273 = 253 K
v2= 0.432 l
by making T1 the subject of the formula T1= V1T2/V2
T1= (0.55lL x253)/ 0.432 l = 322.11 K or 322.11-273 = 49.11 C