The given dehydration equation is,

Cadmiumnitrate tetrahydrate when heated dehydrates releasing the combined water as water vapor. The reaction produces 4 moles of gaseous product water vapor. So, the degree of disorder or randomness increases. Hence, the sign of change in entropy is positive.
This reaction is spontaneous at room temperature even if it is endothermic as the sign of change in entropy is positive.
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
<u>Answer:</u>
<em>The returns of the company as it is given is already large that is 91% and to get an outcome even better is what it is getting now. There should be certain improvements that needs to be applied with the </em><em>help of stoichiometric data gathered.
</em>
<u>Explanation:</u>
Since the cost of materials cannot be affected and have to be bought under similar rate of cost of working or process can be decreased. By using machines calculation and mechanical devices this come would be accurate and the laws would be minimised. Hence the companies outcome would increase.
Answer:
0.290 atm is the pressure of the system after 7.7min
Explanation:
The general first-order rate constant is:
ln [A] = -kt + ln [A]₀
<em>Where [A] is concentration of A in time t,</em>
<em>K is rate constant, 3.2x10⁻⁴s⁻¹</em>
<em>[A]₀ is initial concentration = 0.336atm.</em>
<em />
7.7 min are:
7.7min * (60s / 1min) = 462s
Solving:
ln [A] = -kt + ln [A]₀
ln [A] = -<em>3.2x10⁻⁴s⁻¹*462s</em> + ln [0.336atm]
ln [A] = -1.238
[A] =
<h3>0.290 atm is the pressure of the system after 7.7min</h3>
<em />