Answer:
Explanation:
Percent composition is percentage by the mass of element present in the compound.
The formula for chromium(III) nitrate is 
Molar mass of chromium(III) nitrate = 238.011 g/mol
1 mole of chromium(III) nitrate contains 9 moles of oxygen
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
So, Mass= Molar mass*Moles = 16*9 g = 144 g
Answer:
c) 22
Explanation:
Let's consider the following balanced equation.
N₂(g) + 3 H₂(g) ----> 2 NH₃(l)
According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 1 mol of N₂. For 170 g of NH₃:

According to the balanced equation, 34.0 g of NH₃ are produced by 3 moles of H₂. For 170 g of NH₃:

The total gaseous moles before the reaction were 5.00 mol + 15.0 mol = 20.0 mol.
We can calculate the pressure (P) using the ideal gas equation.
P.V = n.R.T
where
V is the volume (50.0 L)
n is the number of moles (20.0 mol)
R is the ideal gas constant (0.08206atm.L/mol.K)
T is the absolute temperature (400.0 + 273.15 = 673.2K)

Let's evaluate each choice. For the first choice, this is correct. Hydrosphere consist of all the water's in the Earth's surface. It interacts with the atmosphere through reaeration, so that water cycle continues on. The second option is correct, this is known as the greenhouse effect. The third option is incorrect, because the opposite is true, which makes the fourth option correct. The fifth option is incorrect because the atmosphere has nothing to do with the Earth's crust. <em>So, the answers are: A, B, and D.</em>
Answer:The endpoint does not correspond exactly to the equivalence point
At the endpoint, a change in a physical quantity associated with the equivalence point occurs.
At the equivalence point, the mole number of equivalents of reagent added is equal to the mole number of equivalents of analyte present.
Explanation:
The end point is always indicated by some physical property that changes such as colour. At the equivalence point, the mole number of equivalents of reagent added is equal to the mole number of equivalents of analyte present. The equivalence point cannot be physically observed but can be deduced after a titration curve is plotted.
Answer:
190 mmHg
Explanation:
According to Dalton's law, in a mixture of ideal gases, each gas behaves independently of the other. Also, the total pressure is equal to the sum of the individual partial pressures.
The total pressure of the mixture is 470 mmHg , and the partial pressure of nitrogen is 280 mmHg. Then,
P = pO₂ + pN₂
pO₂ = P - pN₂
pO₂ = 470 mmHg - 280 mmHg
pO₂ = 190 mmHg