Answer:
20.79 kilojoules
Explanation:
Using Q = m×c×∆T
Where;
Q = Quantity of heat (J)
c = specific heat capacity of solid DMSO (1.80 J/g°C)
m = mass of DMSO
∆T = change in temperature
According to the provided information, m= 50g, initial temperature = 19.0°C, final temperature= 250.0°C
Q = m×c×∆T
Q = 50 × 1.80 × (250°C - 19°C)
Q = 90 × 231
Q = 20790 Joules
To convert Joules to kilojoules, we divide by 1000 i.e.
20790/1000
= 20.79 kilojoules
Hence, 20.79 kilojoules of energy is required to convert 50.0 grams of solid DMSO to gas.
Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
Answer:
She will observe that the pressure on the tire is higher.
Explanation:
By the ideal gas law, the pressure and the temperature are directly proportional, so, if the temperature increases the pressure increases too:
PV = nRT (P is the pressure, V is the volume, n is the number of moles, R is the ideal gas constant, and T is the temperature).
The temperature is a measure of the average kinetic energy of the gas molecules, so when the temperature increases, the energy also increases, and the gas molecules will move more quickly, so they will collide more often between themselves and in the wall. Those collisions will be with more force because the velocity is higher.
So, the pressure will be higher, because it is the result of collisions of the gas molecules with the walls of the tire.
Answer:
The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Explanation:
It takes 839 kJ/mol to break a carbon-carbon triple bond.
Energy required to break 1 mole of carbon-carbon triple bond = E = 839 kJ
E = 839 kJ/mol = 839,000 J/mol
Energy required to break 1 carbon-carbon triple bond = E'

The energy require to single carbon-carbon triple bond will corresponds to wavelength which is required to break the bond.
(Using planks equation)


The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Answer:
*The model should show the carbon compounds enter as carbon dioxide
*The model should show the carbon compounds exit as 3-carbon molecules
Explanation:
In plants, carbon dioxide (CO2) enters the chloroplast through the stomata and diffuses into the stroma of the chloroplast—the site of the Calvin cycle reactions where sugar is synthesized. The reactions are named after the scientist who discovered them, and reference the fact that the reactions function as a cycle.