Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
I'm not 100% sure on this, but I would go with C) NaCl.
NaCl is a salt, and that is used to melt the ice on the roads. Hope this helps!
The balanced equation for combustion is as follows;
2CH₃OH + 3O₂ ---> 2CO₂ + 4H₂O
The stoichiometry of CH₃OH to O₂ is 2:3
the limiting reagent is the reactant that is fully consumed during the reaction. The amount of product formed is directly proportional to the amount of limiting reactant produced. The excess reagent is the reactant that is provided in excess and is not fully used up, there will be an amount of this reagent remaining after the reaction.
If methanol is the limiting reactant,
If 2 mol of methanol reacts with 3 moles of O₂
Then 24 mol of methanol reacts with - 3/2 x 24 = 36 mol of O₂ should be present
But only 15 mol of O₂ is present, therefore O₂ is the limiting reactant and methanol is in excess.
3 mol of O₂ reacts with 2 mol of CH₃OH
then 15 mol of O₂ reacts with 2/3 x 15 = 10 mol of CH₃OH
Excess reactant is methanol, 10 mol are used up therefore 24 - 10 mol = 14 mol are remaining at the end of the reaction