11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Slow chemical change
It is a chemical change because the erosion is due to the chemical reaction between the acid and the in the rain and the calcium carbonate.
It is slow due to the concentration of acid is low.
Answer:
1.505×10^23 atoms of lead
Explanation:
Volume of lead in the lungs = total volume of lungs = 5.60L
1 mole = 22.4L
5.6L of lead = 5.6/22.4 = 0.25 mole
From Avogadro's law
1 mole of lead contains 6.02×10^23 atoms of lead
0.25 mole of lead = 0.25×6.02×10^23 = 1.505×10^23 atoms of lead
Answer is: directly up.
Neon (Ne) is noble gas with atomic number 10 and atomic mass around 20.
1) directly up is noble gas helium (He) with atomic mass around 4.
2) directly down is noble gas argon (Ar) with atomic mass around 40.
3) directly to the left is florine (F), with smaller atomic mass, but also from different group.
4) directly to the right there no elements, because noble gases are far right in 18. group of Periodic table.