Answer : The amount of heat needed to decompose 996 g of the oxide is, 416.8 kJ
Explanation : Given,
Mass of
= 996 g
Molar mass of
= 216.59 g/mol
First we have to calculate the moles of HgO.

Now we have to calculate the heat required.
The balanced chemical reaction is:

From the given chemical reaction we conclude that,
As, 2 moles of HgO required heat for decomposition = 181.6 kJ
So, 4.59 moles of HgO required heat for decomposition = 
Therefore, the amount of heat needed to decompose 996 g of the oxide is, 416.8 kJ