Answer:
Parasitisme.
Explanation:
ini berkaitan dengan Biology bukan Chemistry. Parasitisme bermaksud satu organisma yang berinteraksi dengan organisma lain dan mendapat keuntungan manakala organisma yang terlibat dengan interaksi tersebut mendapat keburukannya.
3.25 kg in g = 3.25 * 1000 = 3250 g
Molar mass C₂H₆O₂ = 62.0 g/mol
Mass solvent = 7.75 kg
Number of moles:
n = mass solute / molar mass
n = 3250 / 62.0
n = 52.419 moles
Molality = moles of solute / kilograms of solvent
M = 52.419 / 7.75
M = 6.7637 mol/kg
hope this helps!
Answer: The mass of the gas is 18.3 g/mol.
Explanation:
To calculate the rate of diffusion of gas, we use Graham's Law.
This law states that the rate of effusion or diffusion of gas is inversely proportional to the square root of the molar mass of the gas. The equation given by this law follows:




Squaring both sides and solving for 

Hence, the molar mas of unknown gas is 18.3 g/mol.
<span> rate 3/1= square root of 32/x
square both sides
9/1=32x
x = 32/9
= 3.6
Must be He
molar mass =4
</span>
Answer:
Explanation:
It will be better to use solvents that are lighter than water, because their density has an influence on the miscibility . This will give you a better separation during extraction.