Answer:
Equilibrium constant for
is 0.5
Equilibrium constant for decomposition of
is 
Explanation:
dissociates as follows:

initial 0.72 mol 0 0
at eq. 0.72 - 0.40 0.40 0.40
Expression for the equilibrium constant is as follows:
![k=\frac{[PCl_3][Cl_2]}{[PCl_5]}](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5BPCl_3%5D%5BCl_2%5D%7D%7B%5BPCl_5%5D%7D)
Substitute the values in the above formula to calculate equilibrium constant as follows:
![k=\frac{[0.40/1][0.40/1]}{0.32/1} \\=\frac{0.40 \times 0.40}{0.32} \\=0.5](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5B0.40%2F1%5D%5B0.40%2F1%5D%7D%7B0.32%2F1%7D%20%5C%5C%3D%5Cfrac%7B0.40%20%5Ctimes%200.40%7D%7B0.32%7D%20%5C%5C%3D0.5)
Therefore, equilibrium constant for
is 0.5
Now calculate the equilibrium constant for decomposition of 
It is given that
is decomposed.
decomposes as follows:

initial 1.0 M 0 0
at eq. concentration of
is:
![[NO_2]_{eq}=1-(0.000066) = 0.999934\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_2%5D_%7Beq%7D%3D1-%280.000066%29%20%3D%200.999934%5C%20M)
![[NO]_{eq}=6.6 \times 10^{-5}\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO%5D_%7Beq%7D%3D6.6%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%20M)
Expression for equilibrium constant is as follows:
![K=\frac{[NO]^2[O_2]}{[NO_2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E2%5BO_2%5D%7D%7B%5BNO_2%5D%5E2%7D)
Substitute the values in the above expression
![K=\frac{[6.6\times 10^{-5}]^2[3.3 \times 10^{-5}]}{[0.999934]^2} \\=1.79\times 10^{-14}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5B6.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%5E2%5B3.3%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%7D%7B%5B0.999934%5D%5E2%7D%20%5C%5C%3D1.79%5Ctimes%2010%5E%7B-14%7D)
Equilibrium constant for decomposition of
is 
let me know when u find out plz because i would like to know as well its one of my chemistry qustions in an assiment. :)
Answer:
option D = 246 g/mol
Explanation:
Molar mass of MgSO₄⋅ 7H₂O:
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 16×4 + 7 (1.008×2 +16)
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 64 + 7 (18.016)
Molar mass = 24.305 + 32.065 + 64 + 126.112
Molar mass = 246.482 g /mol
<u>Answer:</u>
<em>The molecular formula of X is given as
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>


mass O = Total mass of the compound - (mass of C + mass of H)
=6.0 g - ( 3.65 + 0.262 ) g
=2.09 g

Least moles is for O that is 0.131mol and dividing all by the least we get

Since 2.3 is a fraction it has to be converted to a whole number so we multiply all the answers by 3

So the empirical formula is 
Empirical formula mass


Molecular formula =n × empirical formula

Compound X =
is the Answer