Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho
Answer:
-It is considered the modern atomic model.
-It describes the probable locations of the electrons
Explanation:
edge 2020
Liquid + Solid = 8.89 mL
V ( Solid ) = 8.89 mL - 6.26 mL = 2.63 mL
The density of the solid = m / V = 10.283 g / 2.63 mL =
= 3.9 g/mL = 3.9 g / cm³
Answer:
im pretty sure its A or C im leaning more toward A tho
Explanation:
Answer:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
Explanation:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
In order to effectively count the number of atoms, we look at the equation closely and take note of the stoichiometric coefficients of each reactant as this influences the number of atoms of that element present.
For instance, oxygen is diatomic and has a stoichiometric coefficient of 8. This implies the there are sixteen atoms of oxygen altogether.
Note that the left hand side refers to the reactants side.