The mass of ni(NO3)2 that dissolved in 25.0 ml of 0.100m ni(NO3)2 solution is calculated as follows
fin the number of moles = molarity x volume in liters
=25 x0.100/ 1000= 2.5 x10^-3 moles
mass = mass x molar mass
= 2.5 x10^-3 moles x 182.71 g/mol = 0.457 grams
6,02×10²³ -------------- 18g
3,55×10²² -------------- x
Basically team B would win since it is exerting a force of 900N unlike team A ( you can tell by doing 4900N minus 4000N ). It is very unbalanced.
Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.