1.85 quarts can fit into a 1.75 liter bottle
Its period 5 from 5s25p6, with Xenon(54) as the noble gas. 2+6 = 8 electrons
54+8 = 62, or Sm.
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer:
46.71g
Explanation:
First, we'll begin by calculating the number of mole of KNO3 present in the solution. This is illustrated below below:
Data obtained from the question:
Molarity = 2.50 M
Volume = 185 mL = 185/1000 = 0.185L
Mole =?
Molarity = mole /Volume
Mole = Molarity x Volume
Mole = 2.5 x 0.185
Mole = 0.4625 mole
Now we can obtain the mass of KNO3 as follow:
Molar Mass of KNO3 = 39 + 14 + (16x3) = 39 + 14 + 48 = 101g/mol
Number of mole of KNO3 = 0.4625 mole
Mass of KNO3 =?
Mass = number of mole x molar Mass
Mass of KNO3 = 0.4625 x 101
Mass of KNO3 = 46.71g