Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(:
Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Answer : The correct option is, the negative log of the hydroxide ion concentration.
Explanation :
pOH : It is defined as the negative logarithm of hydroxide ion concentration. It is a measure of the alkalinity of the solution.
Formula used :
![pOH=-log[OH^-]](https://tex.z-dn.net/?f=pOH%3D-log%5BOH%5E-%5D)
is the concentration of
ions.
When pOH is less than 7, the solution is alkaline.
When pOH is more than 7, the solution is acidic.
When pOH is equal to 7, the solution is neutral.
<span>2 KClO3(s) → 3 O2(g) + 2 KCl(s)
</span><span>Note: MnO2 (Manganese Dioxide) is not part of the reaction. A catalyst lowers the activation energy and increases both forward and reverse reactions at equal rates.
</span>
molar mass of KClO3 = 122.5
Moles of KClO3 = 3.45 / 122.55 = 0.028
Moles of O2 produce =

= 0.042 moles
molar mass of O2 = 32
so, mass of O2 = 32 x 0.042 = 1.35 g