The statement of the combined gas law for a fixed amount of gas is,
PV/T = constant
Here, the units of pressure and volume must be consistent and the temperature must be the absolute temperature (Kelvin or Rankine).
0.65 atm is equivalent to 494 mmHg
Using the equation:
(755 x 500) / (27 + 273) = (494 x V) / (-33 + 273)
V = 3396 ml = 3.4 liters
<span>The instructor should be questioned to see if the filtrate is able to be recycled. This precipitate can contaminate the filtrate, rendering it useless for repeated experiments. If it is able to be recycled, a second pass through the filter might be required to remove the precipitate.</span>
<span>ideal gas law is: PV = nRT
P = pressure (torr) = 889 torr
V = volume (Liters) = 11.8 L
n = moles of gas = 0.444 mol
R = gas constant = 62.4 (L * torr / mol * k)
solve for T (in kelvin)
T = PV/nR
T = (889*11.8)/(.444*62.4)
T = 378.6 K
convert to C (subtract 273)
T = 105.6 deg C</span>
A) Polymer is the general name of large units made of many smaller units (these would be called monomers). An example is starch, this is a carbohydrate polymer that is made up of smaller units (monomers) called glucose.
Answer:- Formula of the hydrate is
and it's name is Iron(III)sulfate pentahydrate.
Solution:- As per the given information, there is 18.4% water in the hydrate. If we assume the mass of the hydrate as 100 grams then there would be 18.4 grams of water and 81.6 grams of Iron(III)sulfate present in the hydrate.
Molar mass for Iron(III)sulfate is 399.88 gram per mol and the molar mass for water is 18.02 gram per mol.
We will calculate the moles of Iron(III)sulfate and water present in the compound on dividing their grams by their molar masses as:

= 

= 
Now, the next step is to calculate the mol ratio and for this we divide the moles of each by the least one of them means whose moles are less. Here, the moles of Iron(III)sulfate are less than moles of water. So, we divide the moles of each by 0.204.
= 1
= 5
There is 1:5 mol ratio between Iron(III)sulfate and water. So, the formula of the hydrate is
and the name of the hydrate is Iron(III)sulfate pentahydrate.