Answer:
1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Explanation:
(a) Calculate the solubility of the Sr₃(PO₄)₂
Let s = the solubility of Sr₃(PO₄)₂.
The equation for the equilibrium is
Sr₃(PO₄)₂(s) ⇌ 3Sr²⁺(aq) + 2PO₄³⁻(aq); Ksp = 1.0 × 10⁻³¹
1.2 + 3s 2s
![K_{sp} =\text{[Sr$^{2+}$]$^{3}$[PO$_{4}^{3-}$]$^{2}$} = (1.2 + 3s)^{3}\times (2s)^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\\text{Assume } 3s \ll 1.2\\1.2^{3} \times 4s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\6.91s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\s^{2} = \dfrac{1.0 \times 10^{-31}}{6.91} = 1.45 \times 10^{-32}\\\\s = \sqrt{ 1.45 \times 10^{-32}} = 1.20 \times 10^{-16} \text{ mol/L}\\](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BSr%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%24%5E%7B3%7D%24%5BPO%24_%7B4%7D%5E%7B3-%7D%24%5D%24%5E%7B2%7D%24%7D%20%3D%20%281.2%20%2B%203s%29%5E%7B3%7D%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C%5Ctext%7BAssume%20%7D%203s%20%5Cll%201.2%5C%5C1.2%5E%7B3%7D%20%5Ctimes%204s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C6.91s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5Cs%5E%7B2%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7B1.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%7D%7B6.91%7D%20%3D%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%20%5Csqrt%7B%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%7D%20%3D%201.20%20%5Ctimes%2010%5E%7B-16%7D%20%5Ctext%7B%20mol%2FL%7D%5C%5C)
(b) Concentration of PO₄³⁻
[PO₄³⁻] = 2s = 2 × 1.20× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 2.41× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹
(c) Moles of PO₄³⁻
Moles = 0.750 L × 2.41 × 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=
Explanation:
Solubility is determined by the principle , "like dissolves like" .
i.e. , if a compound is polar then it will dissolve in a polar compound only , and
if a compound is non - polar then it will dissolve in a non - polar compound only .
Hence , from the question ,
Water is a polar molecule , and hence it will dissolve only the polar molecule , i.e. , from the given options the polar molecule is , iii. K₂SO₄
Hexane , is a non - polar molecules , hence it will dissolve only the non polar molecule , i.e. , from the given options the non polar molecule is i. Butane .
Answer:
1 and 3.
Explanation:
The entropy measures the randomness of the system, as higher is it, as higher is the entropy. The randomness is associated with the movement and the arrangement of the molecules. Thus, if the molecules are moving faster and are more disorganized, the randomness is greater.
So, the entropy (S) of the phases increases by:
S solid < S liquid < S gases.
1. The substance is going from solid to gas, thus the entropy is increasing.
2. The substance is going from a disorganized way (the molecules of I are disorganized) to an organized way (the molecules join together to form I2), thus the entropy is decreasing.
3. The molecules go from an organized way (the atom are joined together) to a disorganized way, thus the entropy increases.
4. The ions are disorganized and react to form a more organized molecule, thus the entropy decreases.
The limiting reactant can be determined by calculating the
moles supplied / moles stoich ratio and the lowest is the limiting reactant.
Fe(CO)5 ratio = [6 g / 195.9 g/mol] / 1
Fe(CO)5 ratio = 0.0306
PF3 ratio = [4 g / 87.97 g/mol] / 2
PF3 ratio = 0.0227
H2 ratio = [4 g / 2 g/mol] / 1
H2 ratio = 2
<span>We can see that PF3 has the lowest ratio, so it is the
limiting reactant.</span>