The reaction that is a double displacement reaction is the final one. Between Pb(NO3)2 and HCl.
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.
Answer: a) 
b) 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
a) Mass of Ba= 66.06 g
Mass of Cl = 34.0 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Ba =
Moles of Cl = \frac{\text{ given mass of Cl}}{\text{ molar mass of Cl}}= \frac{34g}{35.5g/mole}=0.96moles[/tex]
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Ba =
For O =
The ratio of Ba: Cl= 1:2
Hence the empirical formula is 
b) Mass of Bi= 80.38 g
Mass of O= 18.46 g
Mass of H = 1.16 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of Bi =
Moles of O=
Moles of H=
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For Bi=
For O =
For H=
The ratio of Bi: O: H= 1:3: 3
Hence the empirical formula is 
Answer :
(1) The number of valence electrons present in the compound is, 20
(2) The number of bonded electrons present in the compound is, 16
(3) The number of lone pair electrons present in the compound is, 4
(4) The number of single bonds present in the compound is, 8
Explanation :
Lewis-dot structure : It shows the bonding between the atoms of a molecule and it also shows the unpaired electrons present in the molecule.
In the Lewis-dot structure the valance electrons are shown by 'dot'.
The given molecule is, 
As we know that carbon has '4' valence electrons, hydrogen has '1' valence electrons and oxygen has '6' valence electrons.
Therefore, the total number of valence electrons in
= 2(4) + 6(1) + 6 = 20
According to Lewis-dot structure, there are 16 number of bonding electrons and 4 number of non-bonding electrons or lone pair of electrons.
The Lewis-dot structure of
is shown below.
Answer:
2
Explanation:
Isomers are molecules with the same molecular formula, but with some difference. If that difference is in the manner the atoms are distributed in the molecule, they are called structural isomers; if the difference is the way the molecule is in space, they're called space isomers (cis/trans); and there are the stereoisomers, which the molecules are images that can be overlapping.
The stereoisomers have the property to deviate the polarized light, and, when a molecule has a chiral carbon, it means that it has stereoisomers. The number of stereoisomers is 2ⁿ, where n is the number of chiral carbons.
Chiral carbon is a carbon that bonds with four different structures. So, below is represented the molecule of propylene glycol, and it has only one chiral carbon (see the blue arrow), so, it has only 2 stereoisomers.