KE = mv2
2
KE = ? J
m = 1.5 kg
v = 55 m/s
KE = 1.5 kg x (55 m/s)2
2
KE = 2,268.75 J
Answer:6.719Litres of Cl2 gas.
Explanation:According to eqn of rxn
2Na +Cl2=2NaCl
P=689torr=689/760=0.91atm
T=39°C+273=312K
according to stoichiometry of the reaction,1Moles of Cl2 gives 2moles of NaCl
But 28g of NaCl was given,we have to convert this to moles by using the relation, n=mass/MW
MW of NaCl=23+35.5=58.5g/mol
n=28g(mass given of NaCl)/58.5
n=0.479moles of NaCl
Going back to the reaction,
if 1moles of Cl2 produces 2moles of NaCl
x moles of Cl2 will give 0.479moles of NaCl.
x=0.479*1/2
x=0.239moles of Cl2.
To find the volume, we use ideal ggas eqn,PV=nRT
V=nRT/P
V=0.239*0.082*312/0.91
V=6.719Litres
In NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
The question is incomplete, the complete question is;
Which of the following species contains manganese with the highest oxidation number?
A) Mn
B) MnF₂
C) Mn₃(PO₄)₂
D) MnCl₄
E) NaMnO₄
In order to ascertain the specie that contains manganese with the highest oxidation number, we must calculate the oxidation number of manganese in each of the species one after the other.
1) For Mn, the oxidation number of Mn is zero because the atom is uncombined.
2) For MnF₂;
Mn has an oxidation number of +2
3) For Mn₃(PO₄)₂
Mn has an oxidation number of +2
4) For MnCl₄
Mn has an oxidation number of +4
5) For NaMnO₄
Mn has an oxidation number of +7
Hence in NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
Learn more: brainly.com/question/10079361
Answer:
g NaCl = 424.623 g
Explanation:
<em>C</em> NaCl = 3.140 m = 3.140 mol NaCl / Kg solvent
∴ solvent: H2O
∴ mass H2O = 2.314 Kg
mol NaCl:
⇒ mol NaCl = (3.140 mol NaCl/Kg H2O)×(2.314 Kg H2O) = 7.266 mol NaCl
∴ mm NaCl = 58.44 g/mol
⇒ g NaCl = (7.266 mol NaCl)×(58.44 g/mol) = 424.623 g NaCl
Answer:
B
Explanation:
Firstly, we will need to calculate the number of moles. To do this, we make use of the ideal gas equation
PV = nRT
n = PV/RT
The parameters have the following values according to the question:
P = 780mmHg, we convert this to pascal.
760mHG = 101325pa
780mmHg = xpa
x = (780 * 101325)/760 = 103,991 Pa
V= 400ml = 0.4L
T = 135C = 135 + 273.15 = 408.15K
n = ?
R = 8314.463LPa/K.mol
Substituting these values into the equation yields the following:
n = (103991 * 0.4)/(8314.463 * 408.15)
= 0.012 moles
Now we know 1 mole contains 6.02 * 10^23 molecules, hence, 0.012moles will contain = 0.012 * 6.02 * 10^23 = 7.38 * 10^21 molecules