The outer electron of atom B has moved to a higher energy state.<span>B - 1s2, 2s2, 2p6, 5s1 </span>
Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
The trends and exceptions to the trends in ionization energy observed includes;
B, ionization energy tends to increase across a period because the nuclear charge increases.
C, ionization energy tends to increase across a period because electrons are added to the same main energy level.
E, The ionization energies of elements in Group 13 tend to be lower than the elements in Group 2 because the full s orbital shields the electron, in the p orbital from the nucleus.
Ionization energies measure the tendency of a neutral atom to resist the loss of electrons. It takes a considerable amount of energy, for example to remove an electron from a neutral fluorine atom to form a positively charged ion. <span />
Answer: Endothermic reaction
Explanation:
Exothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is lesser than the energy of the reactants. The total energy is released in the form of heat and
for the reaction comes out to be negative.
Endothermic reactions are defined as the reactions in which energy of the product is greater than the energy of the reactants. The total energy is absorbed in the form of heat and
for the reaction comes out to be positive.
As the energy of reactants is 180 kJ and that of products is 300 kJ, the energy of products is greater than that of reactants, which means the energy has been absorbed and reaction is endothermic.
Answer:
The mass of sodium that reacted is 230 grams
Explanation:
The balance equation of the reaction is first written .
sodium = Na
Chlorine = Cl2
sodium chloride = NaCl
2Na + Cl2 → 2NaCl
from the balance equation we calculate the molar mass involve in the reaction
Molar mass of sodium from the equation = 23(2) = 46 g
molar mass of sodium chloride from the eqaution = 23 × 2 + 35.5 × 2 = 46 + 71 = 117 g
If 46g of sodium is in 117 g of sodium chloride
? gram will be in 585 g of sodium chloride
cross multiply
46 × 585/117 = 26910/117 = 230 g
The mass of sodium that reacted is 230 grams