Answer:
The answer to your question is letter A
Explanation:
Process
1.- Calculate the molecular mass of AlCl₃
Al = 1 x 27 = 27
Cl = 3 x 35.5 = 106.5
AlCl₃ = 27 + 106.5 = 133.5
2.- Find the number of ions of Cl using proportions
133.5 grams of AlCl₃ ------------- 3 ions of Chlorine
400.5 grams of AlCl₃ ------------ x
x = (400.5 x 3) / 133.5
x = 9
The Law states that the change in internal energy (U) of the system is equal to the sum of the heat supplied to the system (q) and the work done ON the system (W)
<span>ΔU = q + W </span>
<span>For the first question, 0.653kJ of heat energy is removed from the system (balloon) while 386J of work is done ON the balloon, thus </span>
<span>ΔU = -653J + 386J </span>
<span>=-267J </span>
<span>Thus internal energy decrease by 267J </span>
<span>For the second question, 322J of heat energy is added to the system (gold bar) while no work is done on the gold bar, this is an isochoric/isovolumetric process, thus </span>
<span>ΔU = 322J + 0 </span>
<span>=322J </span>
<span>Thus internal energy increase by 322J</span>
I’m writing this equation by memory, so I hope I’m correct. It’s been about four months since we used in in my chem class:
(P-(n^2•a)/V^2)(V-nb)=nRT
Plugging in values given:
(P-(1•1.35)/(1.42^2))(1.42-(1•0.0322))=(1)(0.0821)(300)
(P-(1.35/2.016))(1.42-0.0322)=24.63
(P-(1.35/2.016))=17.75
P=18.42 atm
The pressure exerted by the Argon would be 18.42 atmospheres.
The answer to this question would be CrO3 or H2SO4. These reagents would efficiently accomplish the transformation of 2-methyl-3-cyclopentenol into 2-methyl-3-cyclopentenone. The synthetic strategy is used for the bond forming and transformation of the molecule. The reagent required depends on the type of molecule.
Answer:
ΔH= 3KJ
Explanation:
The total heat absorbed is the total energy in the process, and that is in form of entalpy.
ΔH = q + ΔHvap, where q is the heat necessary for elevate the temperature of dietil ether. Suppose the initial temperature is room temperature (25ºC=298 K), then
q= 10g x2.261 J/gK x(310 K - 298K)= 271.32 J= 0.3 kJ
Then
ΔHvap = 10g C4H10O x (1 mol C4H10O/74.12 g C4H10O) x( 15.7 KJ/ 1 mol C4H10O) = 2.12 KJ
ΔH= 2.5KJ ≈ 3KJ