Answer:
6.72M of HNO3
Explanation:
In the problem you are diluting the original HNO3 solution by the addition of some water. The final volume is:
290.7mL + 350.0mL = 640.7mL
And you are diluting the solution:
640.7mL / 350.0mL = 1.8306 times
As the original concentration was 12.3M, the final concentration will be:
12.3M / 1.8306 =
<h3>6.72M of HNO3</h3>
Answer:
Explanation:
70% (vol/vol) means
cotnaimns 70 %(vol/vol) 70 ml of isoprapnol is there in 100 ml of Rubbing sold alcohol.
if it is 200 ml then obvouly it has the 70*2 =140 ml of isoproanol required.
Answer:
3.43 %
Explanation:
We need to calculate first the number of moles of CeO2 produced in the combustion. Given its formula we know how many moles of Ce atom are present. From there calculate the mass this number of moles this represent and then one can calculate the percentage.
0.1848 g CeO2 x 1 mol CeO2/172.114g = 0.00107 mol CeO2
0.00107 mol CeO2 x 1 mol Ce/ 1 mol CeO2 = 0.00107 mol Ce
.00107 mol Ce x 140.116 g Ce/ mol = 0.150 g Ce
0.150 g Ce/ 4.3718 g sample x 100 = 3.43 %
Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the mole fraction of benzene by using the following formula:

Whereas n accounts for the moles of each substance, thus, we compute them by using molar mass of benzene and cyclohexane:

Thus, we compute the mole fraction:

Next, for the molality, we define it as:

Whereas we also use the moles of benzene but rather than the moles of cyclohexane, its mass in kilograms (0.08074 kg), thus, we obtain:

Or just 0.990 m in molal units (mol/kg).
Best regards.
Because its molecules can slide around each other, a liquid<span> has the ability to flow. The resistance to such flow is called the </span>viscosity<span>. For organic liquids, as the chain increases the viscosity increases as well due to the bonding that is present. Therefore, the ranking should be as follows:
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH3
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH2CH2CH3
</span><span>CH3CH2CH2CH2CH2CH3 </span>