To be able to compare the result with other experiments it has to be reported in moles.
number of moles = mass / molecular weight
number of moles of Mg(H₂PO₄)₂ = 600 / 218 = 2.75 moles
Answer:
Each student will need;
1 red jelly bean, 1 white jelly bean, 1 black jelly bean and 3 red jelly beans.
Explanation:
Sodium bicarbonate molecule, NaHCO3, or baking soda is composed of the following:
1 atom of sodium, Na;
1 atom of hydrogen, H;
1 atom of carbon, C, and
3 atoms of oxygen.
For each of the models to be built by the two students, these atoms are to be represented accordingly.
Since Red jelly beans represent sodium atoms (Na), white jelly beans represent hydrogen atoms (H), black jelly beans represent carbon atoms (C), and blue jelly beans represent oxygen atoms (O), each student will need;
1 red jelly bean, 1 white jelly bean, 1 black jelly bean and 3 red jelly beans.
A sample model is found in the attachment below:
B. Electrical energy is produced from oxidation reactions.
I don't have an explanation for this though. Do you need one? I can probably look it up.
A. Quantity of saline = 500mL
Rate of infusion = 80 mL / h
Infusion time = Quantity / Rate = 500 mL / (80 mL/hr) = 6.25 hr
b. Child weight = 72.6 lb = 32.93 kg
Medrol to be given = 1.5 mg per kg
Quantity of Medrol = 20 mg/mL
Dosage available = 20 mg/mL / 1.5 mg/kg = 13.33 kg/mL
Dosage according to body weight = 32.93 kg / 13.33 kg/mL = 2.47 mL
To most geologists, the term "acid test" means placing a drop of dilute (5% to 10%) hydrochloric acid on a rock or mineral and watching for bubbles of carbon<span> dioxide gas to be released. The bubbles signal the presence of carbonate minerals such as</span>calcite<span>, </span>dolomite<span>, or one of the minerals listed in Table 1.</span>