11.43g/mL
Explanation:
Given parameters:
Volume of water in the graduated cylinder = 100mL
Volume of water + lead weight = 450mL
Mass of lead weight = 4000g
Unknown:
Density of the lead weight = ?
Solution:
Density is the mass per unit volume of a body.
Density = 
Volume of the lead weight = volume of water displaced
Volume of lead weight = 450 - 100 = 350mL
Density =
= 11.43g/mL
learn more:
Density brainly.com/question/2690299
#learnwithBrainly
Answer:
0.452 M
Explanation:
Remember that to get molarity, you have to go thru an equation:
M=mol/V (in liters)
So...
5.61 g NH4NO3 x 1 mol NH4NO3/80.043 g
=0.0701 mol NH4NO3
Convert mL to L
=155--->0.155 L
Plug in and divide.
0.0701/0.155
=0.452 M
Answer:
Only 3 is correct.
Explanation:
The crystal of a metal or an ionic compound is called a cell, and there are 7 types of unit cells: cubic, tetragonal, orthorhombic, monoclinic, hexagonal, rhombohedral, and triclinic.
In a face-centered cubic cell (FCC) all angles are 90º and all lengths are equal. Each cubic cell has 8 atoms in each corner of the cube, and that atom is shared with 8 neighboring cells. So for a metal crystal, the atom is located at each of the eight lattice points, where it is shared equally between eight unit cells.
The graph is needed to answer this question.
Solubility may increase or decrease with temperature depending on the properties of the solute and the solvent.
It is quite common that the solubility of the ionic compounds, like KBr, in water increases with temperature.
Use your solubility curve for the KBr and you wiil see a line that starts at a solubility a little greater than 50 grams of the salt in 100 grams of water for temperaute 0°C and increase linearly until almost 100 grams of the salt in 100 grams of water at 100°C.
So, in this case you can affirm that the solubility of KBr increases with the temperature.
Answer: the second option: the solubility increases.
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³