Answer:
Explanation:
<u>1) Balanced chemical equation:</u>
<u>2) Mole ratio:</u>
- 2 mol S : 3 mol O₂ : 2 mol SO₃
<u>3) Limiting reactant:</u>
n = 6.0 g / 32.0 g/mol = 0.1875 mol O₂
n = 7.0 g / 32.065 g/mol = 0.2183 mol S
Actual ratio: 0.1875 mol O₂ / 0.2183 mol S =0.859
Theoretical ratio: 3 mol O₂ / 2 mol S = 1.5
Since there is a smaller proportion of O₂ (0.859) than the theoretical ratio (1.5), O₂ will be used before all S be consumed, and O₂ is the limiting reactant.
<u>4) Calcuate theoretical yield (using the limiting reactant):</u>
- 0.1875 mol O₂ / x = 3 mol O₂ / 2 mol SO₃
- x = 0.1875 × 2 / 3 mol SO₃ = 0.125 mol SO₃
<u>5) Yield in grams:</u>
- mass = number of moles × molar mass = 0.125 mol × 80.06 g/mol = 10.0 g
<u>6) </u><em><u>Percent yield:</u></em>
- Percent yield, % = (actual yield / theoretical yield) × 100
- % = (7.9 g / 10.0 g) × 100 = 79%
Answer : The correct option is A.
Explanation :
Enzyme-catalyzed reaction :
Enzyme act as a biological catalyst and the role of catalyst is to increase the rate of chemical reaction by lowering the activation energy.
Most of the chemical reactions are slow in the absence of enzyme but in the presence of enzyme, the reaction become faster. That means the Enzyme accelerate the rate of reaction.
Therefore, the correct answer is the reaction is faster than the same reaction in the absence of the enzyme.
Answer:
Molarity for the sulfuric acid is 0.622 M
Explanation:
When we neutralize an acid with a base, molarity of both . both volume are the same. The formula is:
M acid . volume of acid = M base . volume of base
M acid = unknown
Volume of acid = 17 mL
Volume of base = 45 mL
M base = 0.235 M
Therefore, we replace: M acid . 17 mL = 0.235 M . 45 mL
M acid = (0.235 M . 45 mL) / 17 mL
M acid = 0.622 M
It is advisable to wear long sleeve when when a student is working in a chemistry lab so that to protect arms from lab chemicals. when someone enter the chemistry lab to wort or to study should be well prepared with appropriate gears and security measure to avoid injury.
Q1)
the number of moles can be calculated as follows
number of moles = mass present / molar mass
number of moles is the amount of substance.
4.8 g of Ca was added therefore mass present of Ca is 4.8 g
molar mass of Ca is 40 g/mol
molar mass is the mass of 1 mol of Ca
therefore if we substitute these values in the equation
number of moles of Ca = 4.8 g / 40 g/mol = 0.12 mol
0.12 mol of Ca is present
q2)
next we are asked to calculate the number of moles of water present
again we can use the same equation to find the number of moles of water
number of moles = mass present / molar mass
3.6 g of water is present
sum of the products of the molar masses of the individual elements by the number of atoms
H - 1 g/mol and O - 16 g/mol
molar mass of water = (1 g/mol x 2 ) + 16 g/mol = 18 g/mol
molar mass of H₂O is 18 g/mol
therefore number of moles of water = 3.6 g / 18 g/mol = 0.2 mol
0.2 mol of water is present