Answer : The correct answer for mole ratio of H₂O : H₃PO₄ = 6: 4 .
Mole ratio :
It is defined as mole of one substance to another substance in a balanced reaction . In the balanced reaction , the coefficient written before the substances are taken as moles of that substance.
The given balanced reaction between P₄H₁₀ and H₂O is :
P₄O₁₀ + 6 H₂O → 4 H₃PO₄
Mole of H₂O = 6
Mole of H₃PO₄ = 4
Hence mole ratio of Water : H₃PO₄ = 6 : 4
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Remember: heat lost = heat gained
When calculating heat loss or gain, remember
mass*(spec heat cap)*(change in T)
The unknown loses heat- we don't know the spec heat cap, so we'll call it x.
The water gains. I've omitted the units, but always use when solving problems on your own.
75*x*(96.5-37.1) = 1150*4.184*(37.1-25)
<span>
Now it's all set up- use algebra to get x, the spec heat cap of the unk in J/g*degC
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>
Answer:
The reagents are
.
Explanation:
1-Methylenecyclopentene is treated with HBr form 1-bromo-1-methylcyclopentane, which is treated with strong base ethoxide ion and forms 1-methylcyclopent-1-ene.
This alkene is treated with osmium tetraoxide in the presence of sodium bisulfite to form target product.
The chemical reaction is as follows.
Hey there! The answer to your first question is SILICON, Nickle has 28 protons, silicon has 14, 14+14=28. Its the only element thats adds up. I dont know about the 2nd one myself.