I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
We can first find the number of moles using the ideal gas law equation,
PV = nrT
where P - pressure - 1000 mmHg / 760 mmHg/atm = 1.32 atm
V - volume - 100 x 10⁻³ L
n - number of moles
r - universal gas constant - 0.08206 LatmK⁻¹mol⁻¹
T - temperature in Kelvin - 95 °C + 273 = 368 K
substituting these values
1.32 atm x 100 x 10⁻³ L = n x 0.08206 LatmK⁻¹mol⁻¹ x 368 K
n = 0.00437 mol
molar mass can be determined as follows
molar mass = mass present / number of moles
molar mass = 0.597 g / 0.00437 mol = 136.6 g/mol
molar mass of gas is 137 g/mol
Answer: For transverse waves, the waves move in perpendicular direction to the source of vibration.
For longitudinal waves, the waves move in parallel direction to the source of vibration .
They are similar within the sense that energy is transferred within the kind of waves.
Explanation:
The following are true:-
An atom of oxygen and the ion of oxygen both have 8 protons.
As you add or remove neutrons from the nucleus, isotopes are formed.
Answer:
The molar mass of Gallium Sulfite is 379.6356
Explanation:
Molar Mass can often be found on the periodic table, however, this is specific to single elements. You can however find the molar mass by dividing the mass(g) by the amount of substance(mol).