Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M
Answer is: there are ten atoms in one molecule of antifreeze.
One molecule of ethylene glycol (C₂H₄(OH)₂) has two carbon atoms, six hydrogen atoms (4 + 2 · 1) and two oxygen atoms (2 · 1). So there are:
2 + 6 + 2 = 10 atoms.
Ethylene glycol (C₂H₄(OH)₂) is an odorless, sweet-tasting, colorless viscous liquid.
Answer:
Explanation:Answer - 0.73%
14.6 .2
=
100 x
(Above is proportions I used to get the answer)
x = 0.73% which is the answer.
Answer:- Formula of the hydrate is
and it's name is Iron(III)sulfate pentahydrate.
Solution:- As per the given information, there is 18.4% water in the hydrate. If we assume the mass of the hydrate as 100 grams then there would be 18.4 grams of water and 81.6 grams of Iron(III)sulfate present in the hydrate.
Molar mass for Iron(III)sulfate is 399.88 gram per mol and the molar mass for water is 18.02 gram per mol.
We will calculate the moles of Iron(III)sulfate and water present in the compound on dividing their grams by their molar masses as:

= 

= 
Now, the next step is to calculate the mol ratio and for this we divide the moles of each by the least one of them means whose moles are less. Here, the moles of Iron(III)sulfate are less than moles of water. So, we divide the moles of each by 0.204.
= 1
= 5
There is 1:5 mol ratio between Iron(III)sulfate and water. So, the formula of the hydrate is
and the name of the hydrate is Iron(III)sulfate pentahydrate.
Answer:
Another view could be from this definition: (Electron Sea Model) : The metallic bond consists of a series of metals atoms that have all donated their valence electrons to an electron cloud that permeates the structure. This electron cloud is frequently referred to as an electron sea. It might help to visualize the electron sea model as if it were a box of marbles that are surrounded by water. The marbles represent the metal atoms and the water represents the electron sea.
Explanation: