Answer:
-2,438 J energy is released
Heat energy is released
Explanation:
The formula for energy absorbed or released is Q = mT(Cp)
Get temperature in degrees T = 21 - 63 = -42°C
Mass of the cooling cooper m = 150g
Specific heat of copper Cp = 0.387J/g-°C
Put all the above parameters into the formula for energy absorbed or released
Q = mT(Cp)
= 150 x -42(0.387)
= -2438J same as -2.438 KJ
-2438J energy is released
The density of the compound is 4.64 g/
.
Explanation:
Sodium chloride crystallize as FCC face centered cubic structure. It consist of four atoms of NaCl. So the unknown compound which crytallizes like NaCl wil have volume as:
radius in fcc is calculated as
= 4r
putting the value where a is length of the edge.

= 651.9 = 4r so r= 162.98 pm
volume is calculated by the formula:
π
putting the values,
x 3.14 x (
)^3
= 4.25X 10 ^-24
1.7 X
= volume of the fcc cell.
mass of the substance = 4 x 120 x 1.6605 x 10^(-24) g/u) (as it contains four atoms)
= 7.9x 
density = 
putting the values
density = 
density = 4.64 g/ 
Answer:
The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Explanation:
Mass of water = m
Density of water = 1 g/mL
Volume of water = 50.0 mL
m = Density of water × Volume of water = 1 g/mL × 50.0 mL=50.0 g
Change in temperature of the water ,ΔT= 27.0°C - 22.3°C = 4.7°C
Heat capacity of water,c =4.186 J/g°C
Heat gained by the water when an unknown compound is dissolved be Q
Q= mcΔT

heat released when 0.9775 grams of an unknown compound is dissolved in water will be same as that heat gained by water.
Q'=-Q
Q'= -983.71 J =-0.98371 kJ
Moles of unknown compound = 
The enthlapy of solution :


The enthlapy of solution is -55.23 kJ/mol.
Assuming that the change of volumen was done at constant pressure and the quantity of gas did not change, you use Charles' Law of gases, which is valid for ideal gases:
V / T = constant => V1 / T1 = V2 / T2 => V1 = [V2 / T2] * T1.
Now plug in the numbers ,where T1 and T2 have to be in absolute scale.
T1 = 38.1 + 273.15 K = 311.25K
T2 = 15.0 + 273.15 K = 288.15K
V1 = 4.5L * 311.25K / 288.15 K = 4.86L.
Answer: 4.86
The answer is that first you add 5.00+7.12=12.12