Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
Answer:
Na₂CO₃.2H₂O
Explanation:
For the hydrated compound, let us denote is by Na₂CO₃.xH₂O
The unknown is the value of x which is the amount of water of crystallisation.
Given values:
Starting mass of hydrate i.e Na₂CO₃.xH₂O = 4.31g
Mass after heating (Na₂CO₃) = 3.22g
Mass of the water of crystallisation = (4.31-3.22)g = 1.09g
To determine the integer x, we find the number of moles of the anhydrous Na₂CO₃ and that of the water of crystallisation:
Number of moles = 
Molar mass of Na₂CO₃ =[(23x2) + 12 + (16x3)] = 106gmol⁻¹
Molar mass of H₂O = [(1x2) + (16)] = 18gmol⁻¹
Number of moles of Na₂CO₃ =
= 0.03mole
Number of moles of H₂O =
= 0.06mole
From the obtained number of moles:
Na₂CO₃ H₂O
0.03 0.06
Simplest
Ratio 0.03/0.03 0.03/0.06
1 2
Therefore, x = 2
A chemical property refers to that which cannot be physically determined. From the choices given above, the chemical property of one of the student's materials is the reactivity of the copper strip. Thus, the answer to this item is letter B.
The volume of a balloon f a gas at 842 mm Hg and -23 celsius if it’s volume is 915 milliliters at a pressure of 1170 mm Hg And a temperature of 24 celsius is 0.22 litres
Explanation:
Data given:
Initial volume of the balloon having gas V1= 915ml OR 0.195 L
initial pressure of the gas P1= 1170 mm Hg OR 1.53 atm
initial temperature of the gas T1 = 24 celsius or 273.15 + 24 = 297.15 K
Final pressure of the gas P2 = 842 mm Hg or 1.10 atm
final temperature of the gas T2 = -23 degrees or 273.15 - 23 = 250.15 K
Final volume at final temperature and pressure V2=?
The formula used is of Gas Law:
= 
V2 = 
putting the values in the equation:
V2 = 
V2 = 0.22 litres is the volume
The volume is 0.22 litres at a pressure of 1170 mmHg and temperature of -23 degrees.
According to Henderson–Hasselbalch Equation,
pH = pKa + log [Lactate] / [Lactic Acid]
As,
Ka of Lactic Acid = 1.38 × 10⁻⁴
pKa = -log Ka
pKa = -log 1.38 × 10⁻⁴
pKa = 3.86
So,
pH = 3.86 + log [0.10] / [0.13]
pH = 4.74 + log 0.769
pH = 4.74 - 0.11
pH = 4.63