m = given mass of gas = 3.82 g
M = molar mass of gas = ?
T = temperature of laboratory = 302 K
P = air pressure = 1.04 atm = 1.04 x 101325 pa
V = volume of gas = 0.854 L = 0.854 x 10⁻³ m³
using the ideal gas equation
PV = (m/M) RT
inserting the above values
(1.04 x 101325) (0.854 x 10⁻³) = (3.82/M) (8.314) (302)
M = 106.6 g
hence the molar mass of the gas comes out to be 106.6 g
Answer:
The equilibrium concentration of CH₃OH is 0.28 M
Explanation:
For the reaction: CO (g) + 2H₂(g) ↔ CH₃OH(g)
The equilibrium constant (Keq) is given for the following expresion:
Keq=
=14.5
Where (CH3OH), (CO) and (H2) are the molar concentrations of each product or reactant.
We have:
(CH3OH)= ?
(CO)= 0.15 M
(H2)= 0.36 M
So, we only have to replace the concentrations in the equilibrium constant expression to obtain the missing concentration we need:
14.5= 
14.5 x (0.15 M) x
= (CH₃OH)
0.2818 M = (CH₃OH)
It provides an alternative pathway for the rxn.
Answer:
Volume is always more than the mass for floating objects. For sinking objects mass is always more than the volume
Explanation:
None
Answer:
The balanced chemical equation is :

Explanation:
The chemical equation in which number of atoms in reactants is equal to products is called balanced equation.
Formula of , Beryllium Chloride :
Beryllium Nitrate : 
Silver Chloride : 
Silver Nitrate :
When beryllium chloride reacts with dissolved silver nitrate in water , following reaction occur :

The number of atoms in reactant as well as in products are balanced :
Be = 1
Ag = 2
N =2
O = 6
Cl = 2