Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
Answer:
100 cg/1g
Step-by-step explanation:
1 cg = 0.01 g Multiply by 100
100 cg = 1 g
(a) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 cm³/1 L.
(b) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1000 mL/1 L.
(c) is <em>wrong</em>. The correct conversion factor is 1 m/10 dm.
The correct answer is resource partitioning.
The concept of resource partitioning is applicable in the branch of ecology. It signifies towards the procedure by which natural selection mediates competing species into distinct patterns of different niches or resource utilization.
When the species differentiate a niche to prevent competition for food resources, it is known as resource partitioning. At certain times, the competition is among the species, known as interspecific competition, and at sometimes it is among the individuals of the similar species, that is, intraspecific competition.
Answer:
8.09x10⁻⁵M of Fe³⁺
Explanation:
Using Lambert-Beer law, the absorbance of a sample is proportional to its concentration.
In the problem, the Fe³⁺ is reacting with KSCN to produce Fe(SCN)₃ -The red complex-
The concentration of Fe³⁺ in the reference sample is:
4.80x10⁻⁴M Fe³⁺ × (5.0mL / 50.0mL) = 4.80x10⁻⁵M Fe³⁺
<em>Because reference sample was diluted from 5.0mL to 50.0mL.</em>
<em>That means a solution of 4.80x10⁻⁵M Fe³⁺ gives an absorbance of 0.512</em>
Now, as the sample of the lake gives an absorbance of 0.345, its concentration is:
0.345 × (4.80x10⁻⁵M Fe³⁺ / 0.512) = <em>3.23x10⁻⁵M. </em>
As the solution was diluted from 20.0mL to 50.0mL, the concentration of Fe³⁺ in Jordan lake is:
3.23x10⁻⁵M Fe³⁺ × (50.0mL / 20.0mL) = <em>8.09x10⁻⁵M of Fe³⁺</em>
A conversion factor is a fraction or a ratio representing a relationship of two different measurement values. To write 20% m/v to a conversion factor, we need to remember that a percent is a value that represents the amount of a part per 100 units of the whole. M/v in the given value represents that the percentage is by mass per volume. So, to write it as a conversion factor, we do as follows:
20% m/v = 20 mass units / 100 volume units = 1 mass units / 5 volume units
Usually units of this are in g per L. So, it is equivalent to 1 g / 5 L