Answer:
[KCl] = 1.33 M
Explanation:
Molarity is mol /L
Mol of solute in 1 L of solution
Volume of solution is 750 mL
750 mL / 1000 = 0.750 L
1 mol / 0.750L = M → 1.33
Answer:
The reason for the suspicion was because the manner in which iodine reacted chemically as well as its other chemical properties, indicated that it belonged in the same group as chlorine and bromine, while the much heavier tellurium should be placed in the previous group
The suspicion was proved to be correct when the atomic number of tellurium was found to be 52 and that of iodine was found to be 53 by later scientists
Explanation:
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Answer: Reaction 1 is non spontaneous.
Explanation:
According to Gibb's equation:

= Gibbs free energy
= enthalpy change
= entropy change
T = temperature in Kelvin
When
= +ve, reaction is non spontaneous
= -ve, reaction is spontaneous
= 0, reaction is in equilibrium
For the given reaction 1:

As for the reaction 1 , the value of Gibbs free energy is positive and thus the reaction 1 is non spontaneous.