Answer:
=> 572.83 K (299.83°C).
=> 95.86 m^2.
Explanation:
Parameters given are; Water flowing= 13.85 kg/s, temperature of water entering = 54.5°C and the temperature of water going out = 87.8°C, gas flow rate 54,430 kg/h(15.11 kg/s). Temperature of gas coming in = 427°C = 700K, specific heat capacity of hot gas and water = 1.005 kJ/ kg.K and 4.187 KJ/kg. K, overall heat transfer coefficient = Uo = 69.1 W/m^2.K.
Hence;
Mass of hot gas × specific heat capacity of hot gas × change in temperature = mass of water × specific heat capacity of water × change in temperature.
15.11 × 1.005(700K - x ) = 13.85 × 4.187(33.3).
If we solve for x, we will get the value of x to be;
x = 572.83 K (2.99.83°C).
x is the temperature of the exit gas that is 572.83 K(299.83°C).
(b). ∆T = 339.2 - 245.33/ln (339.2/245.33).
∆T = 93.87/ln 1.38.
∆T = 291.521K.
Heat transfer rate= 15.11 × 1.005 × 10^3 (700 - 572.83) = 1931146.394.
heat-transfer area = 1931146.394/69.1 × 291.521.
heat-transfer area= 95.86 m^2.
32’ns()3 jsjsusiiaaiaoaoididudud
Answer:
The correct option is;
Sulfur oxides - acid precipitation
Explanation:
Here we have sulfur oxide when present in the atmosphere and mixed with oxygen water and other chemicals form acidic precipitation known as acid rain.
The sulfur oxides reacts with water in the clouds to form sulfuric acid as follows;
The sulfur gas is first oxidized
SO₂ + OH → HOSO₂
The next stage is the formation of sulfur trioxide
HOSO₂ + O₂ → HO₂ + SO₃
Sulfur trioxide combines with water to form sulfuric acid
SO₃ + H₂O → H₂SO₄ (aq).
Answer : The % of (+) limonene isomer = 79%
The % of (-) limonene isomer = 0%
The % of enantiomeric excess = 58%
Explanation : Enantiomeric excess (ee) is the measurement of purity used for chiral substances.
Given,
% of pure limonene enantiomer = The % of (+) limonene isomer = 79%
Therefore, The % of (-) limonene isomer = 0%
Formula used :

Where, ee → enantiomeric excess
Now, put all the values in above formula, we get the value of enantiomeric excess (ee).


= 58%