The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams