Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Answer:


Explanation:
first write the equilibrium equaion ,
⇄ 
assuming degree of dissociation
=1/10;
and initial concentraion of
=c;
At equlibrium ;
concentration of
![[C_3H_5O_3^{-} ]= c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BC_3H_5O_3%5E%7B-%7D%20%20%5D%3D%20c%5Calpha)
![[H^{+}] = c\alpha](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3D%20c%5Calpha)

is very small so
can be neglected
and equation is;

= 
![P_H =- log[H^{+} ]](https://tex.z-dn.net/?f=P_H%20%3D-%20log%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D)





composiion ;
![c=\frac{1}{\alpha} \times [H^{+}]](https://tex.z-dn.net/?f=c%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B%5Calpha%7D%20%5Ctimes%20%5BH%5E%7B%2B%7D%5D)
![[H^{+}] =antilog(-P_H)](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%5D%20%3Dantilog%28-P_H%29)
![[H^{+} ] =0.0014](https://tex.z-dn.net/?f=%5BH%5E%7B%2B%7D%20%5D%20%3D0.0014)


0.6137 g of KHP contains 1.086 × 10^21 acidic protons.
Number of moles of KHP = mass of KHP/molar mass of KHP
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mass of KHP = 0.6137 g
Number of moles of KHP = 0.6137 g/204.22 g/mol = 0.003 moles of KHP
Now, 1 each molecule of KHP contains 1 acidic proton.
For 0.003 moles of KHP there are; 0.003 × 1 × NA
Where NA is Avogadro's number.
So; 0.003 moles of KHP contains 0.003 × 1 × 6.02 × 10^23
= 1.086 × 10^21 acidic protons.
Learn more: brainly.com/question/16672114
The limiting reactant can be determined by calculating the
moles supplied / moles stoich ratio and the lowest is the limiting reactant.
Fe(CO)5 ratio = [6 g / 195.9 g/mol] / 1
Fe(CO)5 ratio = 0.0306
PF3 ratio = [4 g / 87.97 g/mol] / 2
PF3 ratio = 0.0227
H2 ratio = [4 g / 2 g/mol] / 1
H2 ratio = 2
<span>We can see that PF3 has the lowest ratio, so it is the
limiting reactant.</span>
<span>There
are a number of ways to express concentration of a solution. This includes
molarity. Molarity is expressed as the number of moles of solute per volume of
the solution. We calculate the mass of the solute by first determining the number of moles needed. And by using the molar mass, we can convert it to units of mass.
Moles </span>(nh4)3po4 = 0.250 L (0.150 M) = 0.0375 moles (nh4)3po4
Mass = 0.0375 mol (nh4)3po4 (149.0867 g / mol) = 5.59 g (nh4)3po4