Answer:
CO = zero
CO2 =1 bar
O2 = 2.02 bar
Explanation:
We are given
initial pressure of CO = 1bar
total pressure = 3.52 bar
so initial pressure of O2 = 3.52 - 1 = 2.52 bar
the reaction is
2CO + O2 → 2CO2
using the unitary method
2 moles of CO2 → 1 mole of O2
1 bar of CO →
(required)
but we have more oxygen present , that means CO is the limiting reagent
- Final pressure of CO will be zero as it is the limiting reagent so it will be consumed completely
- 1 bar of CO →
of CO2 - 2.52 bar O2 (initially) - 0.5 bar (reacted) = 2.02bar O2
I believe the answer is Na because it should be sodium which is Na.
Answer:
umm.. B. a base that generates a lot of hydroxide ions in water.
Remember: heat lost = heat gained
When calculating heat loss or gain, remember
mass*(spec heat cap)*(change in T)
The unknown loses heat- we don't know the spec heat cap, so we'll call it x.
The water gains. I've omitted the units, but always use when solving problems on your own.
75*x*(96.5-37.1) = 1150*4.184*(37.1-25)
<span>
Now it's all set up- use algebra to get x, the spec heat cap of the unk in J/g*degC
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
</span>