w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
Answer:
a) if the liquid is not vaporized completely, then the condensed vapor in the flask contains the air which is initially occupied before the liquid is heated. When calculating the molar mass of the vapor the moles of air which are initially present are not excluded, so that the molar mass of the vapor would be an increase in value.
b) While weighing the condensed vapor, the flask should be dried. If the weighing flask is not dried then the water which is layered on the surface of the flask is also added to the mass of the vapor. Therefore, the mass of the vapor that is calculated would be increase.
c) When condensing the vapor, the stopper should not be removed from the flask, because the vapor will escape from the flask and a small amount of vapor will condense in the flask. Therefore, the mass of the condensed vapor would be In small value.
d) If all the liquid is vaporized, when the flask is removed before the vapor had reached the temperature of boiling water, then the boiling
temperature of that liquid would be lower than that of the boiling temperature of the water.Therefore, the liquid may have more volatility.
Molarity is one of the method of expressing concentration of solution. Mathematically it is expressed as,
Molarity =

Given: Molarity of solution = 5.00 M
Volume of solution = 750 ml = 0.750 l
∴ 5 =

∴
number of moles = 3.75Answer: Number of moles of KOH present in solution is 3.75.
3.84 - 1.43 = 2.41
2.41g of table sugar
% mass = ( (mass of element) / (total mass) ) * 100
% mass = (2.41 / 3.84) * 100
% mass = (0.6276) * 100
% mass = 62.76
62.76%