0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Because there are many numbers of the human measurement . we must manage the uncertainly doing calculations because we can know what we are calculating.
Answer:
0.129g MgCl2
Explanation:
For this we need to understand the concept of molarity.
Molarity is number of moles of solute/litres of solution
M=n/L
Here we are given molarity of 0.054M and volume of 25ml. we just plug this in formula to find moles of MgCl2
0.054=x/(25/1000) (we divided 25 by 1000 to convert it to litres of solution)
x=0.00135 moles of MgCl2 (we are not done yet the question asks for grams so to convert to grams we multiply by molar mass of MgCl2.)
0.00135molesMgCl2 x 95.211g MgCl2/1molMgCl2
= 0.129g MgCl2
Answer:
cross pollination
Explanation:
is when two types of plants are mixed to create a better or hardier plant
The one property that you can always depend on to change vapor pressure is temperature. So as the water's temperature increases so does the vapor pressure. The warmer the water, the higher the vapor pressure.
Blank one: Hot water
Blank Two: Temperature