Answer:
Akash
Explanation:
it could be a magnet with the same poles facing eachoher
Answer:
58.61 grams
Explanation:
Taking The molecular weight of NaCl = 58.44 grams/mole
<u>Determine how many grams of NaCl to prepare the bath solution </u>
first we will calculate the moles of NaCl that is contained in 6L of 170 mM of NaCI solution
= ( 6 * 170 ) / 1000
= 1020 / 1000 = 1.020 moles
next
determine how many grams of NaCl
= moles of NaCl * molar mass of NaCl
= 1.020 * 58.44
= 58.61 grams
Answer: 0,4278g of F and 0,4191g of Fe
Explanation: it's possible to calculate the mass of each element by multiplying the percentage (decimal) of the element by the mass of the compound.
For Fluorine (F)
0,847g * 0,5051 = 0,4278g of F
For iron (Fe)
0,847 * 0,4949 = 0,4191g of Fe
This is determined because even when the compound is decomposed, due to conservative law of mass, the decomposition process do not affect the amount of matter, so the mass of the elements remain even if they are separated from the original molecule.
At the end, the sum of the elements masses should be the total mass of the compound.
Answer: I believe/don't believe hummingbirds are attracted to the color red because ... (Enter your reasons)
Explanation:
Hypothesis are always different, up to you to choose believe or not believe depending on your position.
:) Hope this helped.
25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S
<u>Explanation:</u>
2 NH₃ + H₂S ----> (NH₄)₂S
Molecular weight of NH₃ = 17 g/mol
Molecular weight of (NH₄)₂S = 68 g/mol
According to the balanced reaction:
2 X 17 g of NH₃ produces 68 g of (NH₄)₂S
1 g of NH₃ will produce
g of (NH₄)₂S
25g of NH₃ will produce
of (NH₄)₂S
= 47.8 g of (NH₄)₂S
Therefore, 25 g of NH₃ will produce 47.8 g of (NH₄)₂S