Answer:If a bouncing ball has a total energy of 20 J and a kinetic energy of 5 J, the ball’s potential energy is 15J.
If the kinetic energy of the ball decreases, then the potential energy will Increase.
Explanation:
Partial pressure (N2) = mole fraction * total pressure
{ 1 mole of any ideal gas occupy same volume of 1 mole of any other ideal gas under same condition of temperature and pressure so mole fraction in the sample is simply 78.08% = 0.7808 this is because equal volume of each gas has equal moles
partial pressure N2 = 0.7808 * 760 .0
partial pressure = 593.4 mmhg ( 1 torr = 1mmhg )
Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer:
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Explanation:
<u>Step 1:</u> Given data
The volume of the solution = 10 ml = 10*10^-3L
Molarity of the solution = 1.3 mg/ml
moles of AgNO3 added = 0.436 µmol = 0.436 * 10^-3 mmol
<u>Step 2:</u> Calculate the mass
Density = mass/ volume
1.3mg/mL = mass/ 10.0 mL
mass = 1.3mg/mL *10.0 mL = 13mg
<u>Step 3:</u> Calculate minimum molecular weight
Molecular weight = mass of the enzyme / number of moles
Molecular weight of the enzyme = 13mg/ 0.436 * 10^-3 mmol
Molecular weight = 29.82 g/mole
The minimum molecular weight of the enzyme is 29.82 g/mol
Answer:
no it dosen't matter
Explanation:
because it absorbed the light so it had to damage it.